
Többemberes baba
Létezik egy angol kifejezés a „High need baby”, ami ennyit jelent, hogy „olyan kisbaba, akinek többre van szüksége, mint az átlagos kisbabáknak”. De pontosan miből is van többre szüksége ezeknek a babáknak? Gyakorlatilag mindenből (kivéve az alvást)!
Többemberes kisbabák jellemzői: (Ha a következő jellemzők közül a legtöbb igaz a Te kisbabádra, akkor nagy valószínűséggel Neked többemberes kisbabád van!)
sokat sírnak,
sokat, gyakorlatilag egész nap szopiznának,
sokat szeretnek kézben lenni,
türelmetlenek, nem telik el sok idő míg hangos sírásba kezdenek, ha nem jön válasz a kérésükre,
nagy intenzitás: sírásban, de kötődésben is,
nagyon aktívak,
keveset alszanak,
kiszámíthatatlanok (ami egyik nap bevált, az másik nap nem biztos, hogy működik),
sokszor elégedetlenek,
nem tudják magukat elfoglalni, megnyugtatni, folyamatos kontaktusra van szükségük.
Ezek a kisbabák nagyon megnehezítik az anyukájuk napjait. Igen, ezek azok a mamák, akik nem érzik jó anyának magukat, úgy érzik, hogy bennük van a hiba, ők nem csinálnak valamit jól, hiszen a többi baba nem sír folyton csak az övéké.
Első lépésben mindig meg kell vizsgálni, hogy mi lehet a sírás oka, és ha minden okot kizártunk, akkor lehet azt mondani, hogy a baba személyisége ilyen, és ezzel most annyit lehet tenni, hogy kiszolgáljuk az igényeit.
A baba nem tud manipulálni, egy kisbaba sem sír jókedvében, és nem uralkodni akar rajtunk, hanem segítséget kér. Az édesanya is jól teszi, ha segítséget kér, a nagyszülőktől, az apától és barátoktól, mert egy többemberes baba ellátása, ahogy a neve is mutatja, több embert igényel.
Jó hír azonban, hogy minden héttel jobb lesz a helyzet, ezek a babák is felnőnek és ahogy kinyílik nekik a világ, úgy nyílnak ők is ki, és csodálatos, érdeklődő kisgyerekek lesznek belőlük! Az érzékenységük, fogékonyságuk, mint állandó tulajdonásguk megmaradhat, de rajtunk, szülőkön is sok múlik, hogy hogyan alakul a személyiségük.
Mindenképp igyekezni kell annyira sok törődést megadni ezeknek a babáknak, amennyit csak bírunk, mert idővel látni fogjuk, hogy megérte!
Felhasznált irodalom:
(1) Dr. Török Szabolcs: Laktációs Szaktanácsadó Vizsgára Felkészítő Szakirányú Továbbképzési Szak tankönyv I. 2012, A laktációs segítségnyújtás elméleti és gyakorlati kérdései fejezet, Martinovichné Debulay Bianca: Gyakori probélmák a második félév során alfejezet.

